Plemena

Pro svoji farmu jsem si vybral sympatická, stádová, domestikovatelná zvířata, která mohou přirozeně celoročně žít venku a nepotřebují ustájení. Vzhledem k charakteru této oblasti, kde je chudá půda a těžko přístupný terén jsem začal chovat zvířata, která zdejší vyprahlou půdu budou svým spásáním postupně znovu oživovat a přirozeně rekultivovat lokální pastviny. Nejprve jsem na pastviny do svých obor umístil daňka evropského a jelena evropského. Následně jsem na své pastviny přizval ovci kamerunskou a tyrolský šedý skot.

Jelen evropský | Farma Staré Bříště
Cervus elaphus

Jelen evropský

Jelen evropský je rozšířeným a v mnoha zemích i hojným druhem sudokopytníka. Patří mezi nejmohutnější zástupce své čeledi. Je nenáročný na chov, odolný vůči změnám počasí a nepotřebuje ustájení. V kterémkoli období se jeleni živí zejména velkým množstvím travin a bylin, které spásá na lesních mýtinách. Maso obsahuje minimum cholesterolu a obsahuje velmi nízký obsah tuku.

Dama dama

Daněk evropský

Daněk evropský nebo také skvrnitý je druh z čeledi jelenovití s lopatovitými parohy. Daněk pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. Už v době antiky byl chován pro okrasu i chutné maso na území Itálie a jižní Francie. Živí se převážně bylinami a trávou, na podzim sbírá také kaštany, žaludy a jiné plody. Dančí maso má minimální obsah cholesterolu a nizký obsahem tuku.

Daněk evropský | Farma Staré Bříště
Tyrolský šedý skot | Farma Staré Bříště
Tiroler Grauvieh

Tyrolský šedý skot

Tyrolský šedý skot je typické alpské plemeno středního tělesného rámce, které pochází z rakouského Tyrolska. Tyrolský šedý skot je otužilý, odolný skot s kombinovanou užitkovostí. Dobře zhodnocuje krmivo a má skvělou pastevní schopnost, je robustní, raný a bez problémů se telí.

Ovis aries

Ovce kamerunská

Ovce kamerunská je menší plemeno malého rámce. Vyžírá vyšší porosty, je skromná a nenáročná na hrazení. Ovce podobné těm kamerunským se v Kamerunu a přilehlých státech Afriky chovaly již před 10 000 lety a sloužily domorodým obyvatelům jako zdroj mléka a masa. Kamerunská ovce má krátkou lesklou srst, kterou na rozdíl od běžně známých ovcí není nutné stříhat. Jehněčí maso má minimální obsah cholesterolu a nizký obsahem tuku.

Ovce kamerunská | Farma Staré Bříště
keyboard_arrow_up